Zeleno-humanistická koalice přináší naději v době vzestupu pravicového extremismu v Maďarsku

Se 75 tisíci hlasy spojení zelených a humanistů dokázalo, že v Maďarské politice získává na síle nová alternativa.

Budapešť, 10.6.2009

Volby do Evropského parlamentu přetvořily politickou scénu v Maďarsku. Etablované strany dopadly podle očekávání: vládní socialisté získali něco pod 18 % hlasů, umírněná pravicová strana „Fidesz“ přesvědčivě vyhrála s 56 %.

Překvapení přišlo odjinud, když téměř 15 % hlasů pro antisemitistickou, rasistickou, extrémně pravicovou stranu „Jobbik“ otřáslo společností.

Nové politické spojení stran „Politika může být jiná“ a Humanistické strany (LMP-HP) získalo 2,6 % hlasů. LMP-HP šla do voleb s programem obrany sociálních práv na evropské úrovni, skutečné demokracie, reformy zemědělské politiky EU a poukazovala také na témata míru a nenásilí. Výsledek nestačil na získání mandátu, ale byl dost velký na to, aby předběhl historickou liberální stranu SZDSZ, která získala něco přes 2,1 %.

75 000 hlasů pro LMP-HP značí vznik nové alternativy v Maďarsku, která nabírá na síle. „Je čas na konstruktivní nenásilnou změnu. Výsledky voleb ukázaly nejen, že máme šanci vytvořit alternativu, ale že je naší odpovědností tak učinit,“ řekl Tibor Varady, předseda maďarské Humanistické strany, v noc vyhlášení výsledků voleb.

Zdroj: Pressenza

Web maďarské Humanistické strany »

Výsledky voleb do EP v Maďarsku »

LMP-HP

Témata