Demonstrace proti policejnímu násilí

Ve čtvrtek 24. září odpoledne proběhla na Václavském náměstí (pod sochou svatého Václava) demonstrace Stop policejnímu násilí. Česká pirátská strana a Humanistická strana protestovaly proti tvrdému zásahu policie proti squatterům v Apolinářské ulici, proti postupu na Czechteku a proti vzrůstajícímu porušování lidských práv. Shromáždění podpořili Mladí sociální demokraté.

„Nikdo ze svolavatelů neschvaluje násilné akce ze strany demonstrujících, pokud k němu dochází,“ řekla Ivona Novomestská (Humanistická strana). „Zároveň ale neschvalujeme bití a ponižování na policejních služebnách a jiné praktiky, ke kterým se Policie ČR stále často uchyluje.“

„Tvrdý postup policie není opodstatněný v případech, kdy protestující pokojně demonstrují,“ řekl předseda Humanistické strany Jan Tamáš. „I práva zadržených by měla být respektována. Bohužel se na nás obrací stále více lidí, kteří nám podávají svědectví o tom, že je to všechno naopak.“

„Když jsem se naposledy zúčastnil demonstrace proti radaru, tak to bylo skutečně jak za komunistů, kordonem uzavřená demonstrace, kde ti vevnitř nesměli ven a ti venku nesměli dovnitř, “ řekl Tomáš Tožička, teolog, technik a expert na rozvojovou pomoc. Připomněl také bití na policejních služebnách při zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky v září roku 2000.

„Nedokážu pochopit, proč na demonstraci na podporu squattingu v Čechách, která - kromě jádra, které zabralo objekt – spočívala v happeningu lidí, kteří chodili po přechodech, neblokovali dopravu, a proč do takového davu (polovinu tvořily dívky v batikovaných šatech) policisté museli házet dělobuchy, proč tito lidé museli ležel dvě hodiny na zemi s rukama za hlavou. Proč po převozu do Bartolomějské museli čtrnáct hodin čekat v cele předběžného zadržení,“ řekl Ivan Bartoš, místopředseda České pirátské strany.

Prvního května roku 2007 byly zadrženi na Střeleckém ostrově Mladí sociální demokraté a další lidé, kteří protestovali proti bohužel povolenému neonacistickému pochodu. Na policejní stanici byly ponižováni. „Prostě skončíte v cele, protože vyjadřujete názor, který není mainstreamový. Vyjádříte postoj, že se vám nelíbí hajlující náckové v ulicích,“ řekl Jan Májíček, mluvčí iniciativy Ne základnám.

Zvukové záznamy

 

Témata