Stanovisko k politické krizi v ČR

Spokojenost s politickou situací2005 l Podle posledního průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění se procento těch, kteří jsou spokojeni se současnou politickou situací v České republice propadlo pod 10 procent (konkrétně na 7 %). Jinými slovy, pouhých 7 lidí ze sta je spokojeno s politickou situací, která vládne v této zemi. Oproti tomu více než sedm občanů z deseti je s touto situací nespokojeno (konkrétně 72 %). Nejzjevnější otázka, kterou si musí každý rozumně uvažující člověk při pohledu na tuto alarmující statistiku položit a současně otázka, kterou z úst dnešních politiků neuslyšíte, je: “Proč?“.

Skutečnost, že téměř tři lidé ze čtyř nejsou spokojeni s tím, jaké poměry v této zemi panují by měla být na pořadu všech diskusních pořadů v televizi či rádiu a na předních stranách všech seriózních deníků. Tato skutečnost je ale pro některé lidi velmi nepohodlná a mohla by v občanech vzbudit touhu po tom, aby se věci změnily, aby politická situace odpovídala tomu, co si voliči přejí. To by ovšem v případě mnoha poslanců či senátorů mohlo znamenalt, že by přišli o svá místa – samozřejmě pokud by tuto možnost voliči měli.

Dnes ji ale bohužel nemáme. Nemáme možnost odvolat politika a to ani poté, co zjistíme, že pro osobní obohacení zneužívá všech výhod, které mu zákony dovolují (viz. například případ poslance Mikuty - http://zpravy.idnes.cz/domaci.asp ?r=domaci&c=A050505_204600_domaci_miz), nebo když zjistíme, že v každé situaci taktizuje do poslední chvíle a čeká, „jak se věci vyvinou“ (např. případ poslance Kavana a mnoha dalších - http://www.novinky.cz/05/50/56.html). Dnešní demokracie je velmi formální a ve skutečnosti je náš vliv na chod věcí veřejných asi tak velký, jako možnost zastavit z kopce rozjetý náklaďák tím, že mu nastavíme nohu.

Jako členové Humanistické strany se již několik let snažíme působit na politické scéně v České republice. Nicméně tento boj je velmi nefér, neboť nemáme všichni stejné podmínky. Jako neparlamentní strana nedostáváme ani příspěvek od státu na fungování strany, ani dotaci na základě získaných hlasů ve volbách (je potřeba přeskočit laťku v procentu získaných hlasů, stát se „členy klubu“, teprve pak má strana na podporu nárok), ani příspěvky na fungování kanceláří či poslanecké platy, ani příspěvky na fungování poslaneckých či senátních klubů, zkrátka od státu nedostáváme ani korunu.

Dle našeho názoru by ve skutečné demokracii měl být každý hlas ceněn a podmínky by měly být takové, aby se mohl vyjádřit i ten poslední člověk, který chce k dané problematice přispět svým názorem. V různorodosti nevidíme překážku, ale naopak sílu. Nesmyslný argument (který se neustálým opakováním vryl do myslí velkého množství lidí a do značné míry ukončil jejich chuť se nějak aktivně politicky zapojovat) „když bude v parlamentu moc stran, na ničem se nedomluví“ svědčí pouze o tom, jak naivně naši političtí představitelé ještě myslí. Pokud mají pocit, že by nebyli schopni se domluvit s několika dalšími subjekty, možná je na čase, aby k moci pustili ty, kdo tuto schopnost vést dialog mají.

Humanistická strana bude i v příštích parlamentních volbách kandidovat do poslanecké sněmovny, ovšem nikoliv proto, aby „se dostala ke korytům“, ale proto, aby slušní, inteligentní a pravdomluvní lidé měli v parlamentu zastoupení. Budeme se zasazovat o to, aby menšinové hlasy byly slyšeny a abychom v politice nemuseli koukat 15 let na tytéž druhé brady. Budeme také usilovat o prosazení zákona o politické odpovědnosti, který se stane nástrojem v rukou voličů a pomocí něhož bude možné selhajícího politika odvolat nezávisle na "paktování" lídrů stran či parlamentních klubů.
Věříme, že pak nebude s politickou situací a poměry v naší zemi spokojeno jen sedm lidí ze sta.

Aktivity a kampaně HS

Kampaň proti radaru
Evropské humanistické fórum
Vesmír pro mír
Sametová vzpoura Latinské Ameriky?
Účast v parlamentních volbách 2006
Demonstrace za ukončení okupace Iráku
Neúspěch násilí
HS k incidentům v Ceutě a Melille
Upáleni kvůli xenofobii
Setkání evropských humanistů v Paříži
Protest proti neonacistům
Demonstrace za vysvětlení okolností prodeje Unipetrolu
Stanovisko Humanistické strany k útokům v Londýně
Humanisté říkají ANO Turecku v EU
Stanovisko k politické krizi v ČR
Stanovisko k novele zákona o podnikání na kapitálovém trhu
Stanovisko Humanistické strany k Evropské ústavě
Evropské setkání humanistů v Budapešti
SRDCE PRO ASII - kampaň na pomoc lidem postiženým Tsunami
Účast ve volbách do Evropského parlamentu 2004
Obecný komentář k válce v Iráku
Mírový pochod Světlem proti válce v Iráku
Protest proti diskriminaci neparlamentních stran
Účast v parlamentních volbách 2002
Mezinárodní Den proti válce
Reakce na teroristické útoky 11.9.2001
Mezinárodní festival za lidská práva
Kampaň "Kup si svůj díl demokracie"
Manifestace za odstoupení Haidera z vlády
FESTIVAL HUMANISMU - MMF a SB? Ne díky!
Humanitární pomoc pro Turecko
Experiment přímé demokracie
FESTIVAL HUMANISMU
Oranžový protest proti bombardování na Balkáně
Proti jaderným zkouškám v Indii a Pákistánu
Účast v komunálních volbách 1998
Proti monopolu informací médii
Kampaň za referendum k otázce vstupu do NATO
Demonstrace proti současné politice vlády
Kampaň za okamžité vyřešení situace na zaplavené Moravě
I politici jsou státní zaměstnanci - Petice za snížení platů politiků
Žaloba mexického prezidenta
Manifestace za skutečnou demokracii
Ne Apartheidu v Itálii
Kampaň BYT ČI NEBYT!
Proti jaderným zkouškám Francie - SVĚTLEM PROTI TMĚ