Stanovisko Humanistické strany k útokům v Londýně

Více násilí není odpověď2005 l Zavrhujeme teroristické činy, ke kterým došlo 7. července 2005  v Londýně a zavrhujeme též jakékoliv jejich ospravedlňování. Odsuzujeme toto brutální násilí, stejně jako jsme dříve odsuzovali válku rozpoutanou proti lidem Afganistanu a Iráku. Neexistuje ospravedlnění pro ničení lidských životů.

Přestože dnes George W. Bush, Tony Blair a všichni ostatní lídři bohatých zemí pokrytecky odsuzují terorismus a přetvařují se za zastánce vznešených hodnot, nezapomeňme, že:
1941 mladých vojáků ze Spojených států, Velké Británie, Itálie, Ukrajiny, Bulharska, Španělska, Thajska, Estonska, El Salvadoru, Nizozemí, Slovenska, Litvy, Kazachstánu a Maďarska bylo zabito v Iráku od začátku války. Dalších 2526 iráckých policistů a strážníků přišlo o život ve stejném období. 13 336 vojáků Spojených států bylo zraněno. A konečně různé studie jasně dokazují, že více než 100 000 iráckých civilních mužů, žen a dětí bylo zabito od začátku války v Iráku. Nezapomeňme též, že proklamovaným důvodem, kvůli kterému USA a UK zaútočili, byly zbraně hromadného ničení, o kterých později Bush a Blair prohlásili, že byli "špatně informováni".

Humanistická strana odsuzuje též pokrytectví těch "vůdců", kteří jsou ve skutečnosti odpovědni za stávající světovou situaci plnou bezpráví, chudoby, diskriminace a násilí všeho druhu. Samotný sytém, který prosazují a zastupují, je založen na násilí, zneužívání, lžích a manipulaci, a důsledky nemohou být jiné než vzrůstající násilí, které opět poslouží k ospravedlnění jejich samozvané "války proti terorismu". Dokonce i mnozí prováleční analytici dnes přiznávají, že invaze Iráku nejen že nevedla ke snížení terorismu, ale že naopak způsobila zvýšení počtu lidí vstupujících do teroristických organizací.

Stačí si připomenout, že s penězi, které jsou utraceny ve zbrojním průmyslu za jediný rok bychom mohli zaručit zdraví a vzdělání celé světové populaci. V tomto světle není odpuštění dluhu některým zemím, jak je navrhováno summitem G8, ničím jiným, než pokusem o uklidnění vzrůstajícího odmítání systému. Jestliže tito lídři dnes arogantně prohlašují, že "vytrvají", Humanistická strana jasně prohlašuje své přesvědčení, že jsou zcela na omylu! Je to lidská společnost, která nakonec vytrvá, bude to spravedlnost, která vytrvá, rovnost příležitostí, nenásilí a nediskriminace, které vytrvají – daleko za hranice násilí, které je plozeno samotným systémem.

V tomto okamžiku smutku, soucítíme s obyvateli Londýna a Spojeného království a přejeme jim sílu, aby odolali tomuto násilí tím, že se nenechají zmanipulovat těmi, kteří se snaží těchto situací využít, kteří se snaží probudit v lidech to nejhorší a kteří se takto snaží pokročit v jejich destruktivních zájmech, které ovšem stojí na samém počátku těchto katastrof.

Ještě jednou Humanistická strana stvrzuje, že jediným způsobem, kterým je možno bojovat proti násilí je metodologií aktivního nenásilí. Jediná účinná "válka proti terorismu" leží ve vytvoření všeobecného lidského národa, ve kterém každá lidská bytost má nejen tatáž práva, ale především tytéž příležitosti.

Aktivity a kampaně HS

Kampaň proti radaru
Evropské humanistické fórum
Vesmír pro mír
Sametová vzpoura Latinské Ameriky?
Účast v parlamentních volbách 2006
Demonstrace za ukončení okupace Iráku
Neúspěch násilí
HS k incidentům v Ceutě a Melille
Upáleni kvůli xenofobii
Setkání evropských humanistů v Paříži
Protest proti neonacistům
Demonstrace za vysvětlení okolností prodeje Unipetrolu
Stanovisko Humanistické strany k útokům v Londýně
Humanisté říkají ANO Turecku v EU
Stanovisko k politické krizi v ČR
Stanovisko k novele zákona o podnikání na kapitálovém trhu
Stanovisko Humanistické strany k Evropské ústavě
Evropské setkání humanistů v Budapešti
SRDCE PRO ASII - kampaň na pomoc lidem postiženým Tsunami
Účast ve volbách do Evropského parlamentu 2004
Obecný komentář k válce v Iráku
Mírový pochod Světlem proti válce v Iráku
Protest proti diskriminaci neparlamentních stran
Účast v parlamentních volbách 2002
Mezinárodní Den proti válce
Reakce na teroristické útoky 11.9.2001
Mezinárodní festival za lidská práva
Kampaň "Kup si svůj díl demokracie"
Manifestace za odstoupení Haidera z vlády
FESTIVAL HUMANISMU - MMF a SB? Ne díky!
Humanitární pomoc pro Turecko
Experiment přímé demokracie
FESTIVAL HUMANISMU
Oranžový protest proti bombardování na Balkáně
Proti jaderným zkouškám v Indii a Pákistánu
Účast v komunálních volbách 1998
Proti monopolu informací médii
Kampaň za referendum k otázce vstupu do NATO
Demonstrace proti současné politice vlády
Kampaň za okamžité vyřešení situace na zaplavené Moravě
I politici jsou státní zaměstnanci - Petice za snížení platů politiků
Žaloba mexického prezidenta
Manifestace za skutečnou demokracii
Ne Apartheidu v Itálii
Kampaň BYT ČI NEBYT!
Proti jaderným zkouškám Francie - SVĚTLEM PROTI TMĚ