Demonstrace za ukončení okupace Iráku

Demonstrace proti okupaci Iráku2006 l Během víkendu 18. a 19. března, kdy po celém světě demonstrovalo několik tisíc lidí nesouhlasících s válkou a okupací, v Praze uspořádali humanisté společně s dalšími organizacemi demonstraci za ukončení okupace Iráku.

Shromáždění začalo u Pražského hradu, kde proběhlo také vystopení pouličního divadla a moderního tance. Pak se účastníci shromáždění vydali před americkou ambasádu. 

Požadavkem demonstrace bylo stažení amerických vojsk z Iráku a podpora výzvy ze strany irácké občanské společnosti k pomoci mírových jednotek Organizace spojených národů.

Beseda k okupaci IrákuHlavní myšlenkou demonstrace byla podpora úsilí o mírové řešení konfliktů a rovnosti všech zemí před mezinárodními zákony, dodržování lidských práv a posilování občanské společnosti ve všech zemích.

Demonstraci předcházela beseda v galerii Lapidárium, na které vystopil prof. Erazim Kohák a zástupci organizací.

 

Jan TamášProslov Jana Tamáše na demonstraci u sochy TGM na Hradčanském náměstí:

Jsou tomu přesně tři roky, co jsme protestním pochodem „Světlem proti válce“ demonstrovali na těchto místech proti chystané invazi do Iráku. Demonstrovali jsme proti nesmyslnosti války, proti nesmyslnosti násilného řešení problémů. Zbrojní inspektoři Mezinárodní agentury pro atomovou energii IAEA působili v Iráku, prováděli kontroly a přestože naráželi na překážky ze strany Iráckého režimu, jejich práce pokračovala. Dnes, tři roky poté, už je zjevné, že záminka, pod kterou vedení USA rozpoutalo tuhle válku, totiž zbraně hromadného ničení, byla nesmyslná. Nejenže se žádné tyto zbraně nenašly, nenašly se ani žádné důkazy, které by jejich existenci alespoň naznačovaly!

Za ty tři roky zbytečného konfliktu zemřelo v Iráku přibližně 35 tisíc civilistů, to je 35 tisíc lidí, kteří mohli žít dál spokojeně svůj život, nebýt arogance USA a dalších států, kteří se k nim v tomto honu na čarodějnice přidali. Dalších nejméně 2311 amerických vojáků položili kvůli aroganci svých vůdců životy. Lidé z dalších zemí v tomhle nesmyslném konfliktu přišli o život – 103 Britů, 27 Italů, 18 Ukrajinců, 17 Poláků, 13 Bulharů, 11 Španělů, tři Slováci, dva Dánové, El Salvadorci, Estonci, Holanďané, Thajci, jeden Maďar, Kazach a Litevec. Ti všichni mohli dál spokojeně vést své životy.

Ale bohužel žijeme ve světě, kde malá skupina rozhoduje za osudy celé populace. Žijeme ve společnosti, kde bohužel zatím stále JE možné, že si několik příznivců zbrojního a ropného průmyslu usmyslí rozpoutat válku a podaří se jim to, přestože většina obyvatel téhle planety je proti. Žijeme ve světě ovládaném médii a nadnárodními korporacemi, pro které lidský život má jen pramalou hodnotu. Zajímají se o něj jen do takové míry, dokud jim přináší zisk, dividendy, sledovanost, čtenost, hlasy, ...

Takhle si ale my svět nepředstavujeme. Věříme, že je možné žít v míru, že složité problémy JE možné řešit nenásilnou cestou. Věříme, že je možné najít řešení problému hladu na světě, problému nedostatečného přístupu k pitné vodě, ke vzdělání, k bydlení. To všechno je možné, pokud se my, obyčejní lidé téhle planety spojíme při realizaci tohohle snu.

Tak jako už mnohokrát v historii bylo dokázáno, v nenásilí je síla. Jedny z posledních příkladů nám zanechali Mahatma Gandhi a Martin Luther King, kteří spojili desetitisíce lidí trpících v důsledku nespravedlného uspořádání jejich společnosti a společně dokázali tuto společnost nenásilně transformovat. To je nyní úkol, který leží před námi. Transformovat tuhle naši nelidskou společnost tak, aby k žádným válkám v budoucnu už nedocházelo!

Nic nedejme na ty, kteří tvrdí, že války byly, jsou a budou. I tady už nám historie ukázala, že vždycky se najdou tací, kteří nevěří v pozitivní změnu a budou vykřikovat do poslední chvíle, že není možná. Je možná – jinak bychom se tady dneska vraždili a znásilňovali na potkání, ženy ani chudí by neměli volební právo, homosexuálové by nemohli uzavírat partnerské vztahy, různé zákony by platili pro lidi různé barvy pleti, různého vyznání, různého společenského postavení. To, že tomu tak není je jasným důkazem, že pozitivní změna společnosti JE MOŽNÁ, a to i v případě snahy o vymícení válek.

Svět bez válek není utopie, svět bez válek je realita, která se pomalu začíná hlásit o slovo! Jak jinak si lze vysvětlit, že protiválečné demonstrace včera probíhaly po celé planetě? Desetitisíce lidí vyjadřovali stejnou citlivost, stejné sny, které tu vyjadřujeme dnes my. Všichni společně tak činíme stejně, jako jsme tomu činili před lety a budeme tak činit doté, dokud se tyto naše sny nestanou každodenní realitou, dokud se nestanou skutečností!

Nenechme si namluvit, že jsme naivní! Nenechme si namluvit, že „život nás naučí“! Bojujme společně nenásilnou cestou za dosažení všech našich snů!

Aktivity a kampaně HS

Kampaň proti radaru
Evropské humanistické fórum
Vesmír pro mír
Sametová vzpoura Latinské Ameriky?
Účast v parlamentních volbách 2006
Demonstrace za ukončení okupace Iráku
Neúspěch násilí
HS k incidentům v Ceutě a Melille
Upáleni kvůli xenofobii
Setkání evropských humanistů v Paříži
Protest proti neonacistům
Demonstrace za vysvětlení okolností prodeje Unipetrolu
Stanovisko Humanistické strany k útokům v Londýně
Humanisté říkají ANO Turecku v EU
Stanovisko k politické krizi v ČR
Stanovisko k novele zákona o podnikání na kapitálovém trhu
Stanovisko Humanistické strany k Evropské ústavě
Evropské setkání humanistů v Budapešti
SRDCE PRO ASII - kampaň na pomoc lidem postiženým Tsunami
Účast ve volbách do Evropského parlamentu 2004
Obecný komentář k válce v Iráku
Mírový pochod Světlem proti válce v Iráku
Protest proti diskriminaci neparlamentních stran
Účast v parlamentních volbách 2002
Mezinárodní Den proti válce
Reakce na teroristické útoky 11.9.2001
Mezinárodní festival za lidská práva
Kampaň "Kup si svůj díl demokracie"
Manifestace za odstoupení Haidera z vlády
FESTIVAL HUMANISMU - MMF a SB? Ne díky!
Humanitární pomoc pro Turecko
Experiment přímé demokracie
FESTIVAL HUMANISMU
Oranžový protest proti bombardování na Balkáně
Proti jaderným zkouškám v Indii a Pákistánu
Účast v komunálních volbách 1998
Proti monopolu informací médii
Kampaň za referendum k otázce vstupu do NATO
Demonstrace proti současné politice vlády
Kampaň za okamžité vyřešení situace na zaplavené Moravě
I politici jsou státní zaměstnanci - Petice za snížení platů politiků
Žaloba mexického prezidenta
Manifestace za skutečnou demokracii
Ne Apartheidu v Itálii
Kampaň BYT ČI NEBYT!
Proti jaderným zkouškám Francie - SVĚTLEM PROTI TMĚ